Generácie Podpoľania

Dostupné na

spotifyamazon musicdeezergoogle playapplemusic

Podrobnosti

Už samotný názov Generácie Podpoľania dáva tušiť, že nejde o sólový album. Je dielom muzikantov a spevákov, z ktorých každý vyniká osobitým prejavom a prichádza z inej časti Podpoľania. Okrem priateľstiev a vzťahu k ľudovej hudbe ich tentokrát spojilo práve spoločné účinkovanie. Prijali ho s radosťou a očakávaním. Starší, aj tí mladší.

Zástupcovia troch generácií, medzi ktorými je otec so synom, učiteľ so žiakom, otec s dcérou. Úctyhodných 64 rokov je vekový rozdiel medzi najstarším interpretom a najmladšou speváčkou albumu. Traja mladí profesionálne pôsobiaci a hudobne vzdelaní muzikanti, etnomuzikológ, zároveň v jednej osobe aj spevák a inštrumentalista, mladý študent konzervatória, učiteľ hudby na základnej umeleckej škole a známy podpoliansky primáš, ale aj uznávaný violista – muzikant samouk vytvorili jeden orchester, ktorý sprevádza popredných a nemenej uznávaných sólistov (spevákov) regiónu. Vzácnosť chvíle sa dotkla každého. Starší s hrdosťou vnímajú svojich nasledovníkov.

Postupne zaznievajú piesne z Detvy, Hriňovej, Vígľaša, Hrochote, Čerína, Zvolenskej Slatiny, Očovej, a nad tým všetkým sa vznáša sila tradície…. Pre život ľudovej piesne je dôležité jej uchovávanie z generácie na generáciu. S radosťou k tomu prispievajú aj tvorcovia, interpreti a vydavateľ tohto albumu.