Vrcharske cifry

Dostupné na

spotifyamazon musicgoogle playapplemusic

Podrobnosti

Rodák z Čerína pri Banskej Bystrici – môj dobrý priateľ. Temperamentný, húževnatý, pracovitý, vytrvalý, tvorivý… To je len pár slov, charakterizujúcich človeka, ktorého mám tú česť poznať. Vyrastal v rodnom Čeríne, v obci pod Poľanou, kde ho otec (tiež Juraj, prímením „Heráč“, ktorý mal svoju kapelu Heráčovci) od detstva priúčal klásť prsty na struny huslí. Juraj po vzore otca si už ako 15-ročný sformoval prvú vlastnú kapelu. Neskôr v mládeneckom veku sa pokúšal presadiť aj ako tanečník v banskobystrickom FS Urpín, no zdá sa, že krk huslí mu k ruke prirástol viac ako valaška. Od pôsobenia vo Vojenskom umeleckom súbore Jánošík v Brne sa husle stali jeho trvalou životnou láskou. Po príchode z vojenčiny si Juraj znovu začal budovať vlast-nú kapelu. Jasnejšie kontúry začala nadobúdať pôsobením v banskobystrických folklórnych súboroch a prechádzala viacerými peripetiami a obmenami. Juraj nadšenýmuzicírovaním rozdával radosť všade tam, kde ho prizvali. Svadby, festivaly, oslavy, ľudové veselia cibrili a formovali vlastný umelecký prejav Pecníkovcov, ktorý dnes dosahuje úroveň vynikajúcich podpolianskych muzík.

Vyššou ambíciou Pecníkovcov pod Jurajovým vedením bolo vtlačiť do interpretácie ľudových melódií pečať vlastného tvorivého myslenia a zároveň ulahodiť poslucháčovi, vytvoriť u neho pocit pohody a navodiť atmosféru provokujúcu k spevu, tancu a k zábave. O tom, že sa to Ľudovej hudbe Juraja Pecníka podarilo svedčí fakt, že sú takpovediac „na roztrhanie“. Príležitostne si k svojim projektom prizývajú sólistov – spevákov a inštrumentalistov zvučných mien: Barda nášho Podpoľania Milana Križa, Annu Šatanovú, Annu Pecníkovú, Annu Jakubíkovú, Annu Klimovú, Barboru Palovičovú, Jána Močka, Igora Danihela, Vladimíra Homolu, Milana Matušku, Jána Chabadu, Jána Babica, ako aj mňa a iných spevákov.

V období posledných troch rokov sa Jurajovi podaril „husársky kúsok“, keď pod mikrofóny nahrávacieho štúdia „vtiahol“ najlepších primášov, kontrášov, cimbalistov, kontrabasistov a spevákov z regiónu Podpoľania a vytvoril Vrchársky orchester. V podaní Vrchárskeho orchestra pod jeho vedením, v piesňach známych na celom Podpoľaní, prezentuje muziku charakteristickú pre jednotlivé regióny tohto kraja. Jednotliví hudobníci – najmä však primáši ľudových hudieb na Podpoľaní svojou charakteristickou hrou a improvizáciou upozorňujú na výrazné i jemné rozdiely v prevedení skladieb, ktoré sa rokmi rozlíšili v regiónoch.

Priatelia, prajem Vám príjemnú pohodu pri počúvaní ľudovej hudby a spevu v podaní Vrchárskeho orchestra, sólistov a hostí.

-- Ján Palovič --
Kúpiť CD