Ola Roma palo droma

Dostupné na

spotifyamazon musicgoogle playapplemusicdeezer

Podrobnosti

Rómske piesne – raz veselé, inokedy clivé, sú pre mnohých poslucháčov melodické a ľubozvučné. Skrývajú v sebe nezvyčajné čaro a temperament. Práve rómske melódie zaujali ľudovú hudbu bratov Kuštárovcov natolko, že ich zaradili do svojho základného repertoáru.
Máte v ruke CD, z ktorého si môžete vypočuť známe i menej známe piesne slovenských, maďarských, vojvodinských, rumunských a ruských Rómov v podaní ľudovej hudby bratov Kuštárovcov (Peter je primášom a sólovým spevákom, Martin hrá druhé husle a spieva druhé hlasy) a troch speváčok. Na tomto zoskupení mladých ľudí je zaujímavé, že okrem dvoch muzikantov (kontrabasistu a klarinetistu) ostatní sú „rakle čháve“, čiže „nerómovia“. Bratia Kuštárovci majú k rómskemu folklóru osobitý vzťah, pretože už od detstva sa u starých rodičov hrávali s rómskymi deťmi a učili sa ich piesne. Najprv len foneticky, pretože textom nerozumeli, ale postupne si rómsku slovnú zásobu rozširovali. Peter dokonca dva semestre navštevoval kurz rómskeho jazyka na katedre rómskej kultúry v Nitre, takže dnes jeho základy ovláda a textom rozumie.
Ľudová hudba bratov Kuštárovcov pôsobí v súčasnej zostave od roku 1 996. Venuje sa predovšetkým interpretácii ľudových piesní rôznych regiónov Slovenska a nestarnúcich melódií z celého sveta. Nezanedbateľnú časť jej repertoáru tvoria tu prezentované rómske piesne.